جهت مشاهده توضیحات کلیک کنید.

موزه اسلامی دوحه قطر

آی. ام. پی معمار چینی الاصل ساکن آمریکا است که بیشتر شهرت خود را مدیون طراحی هرم مدرن شیشه ای به عنوان ورودی جدید موزه تاریخی لوور پاریس می باشد که در حدود دو دهه پیش ساخته شد. گرچه مطالب بسیاری درباره این طرح خوانده بودم اما زمانی که شخصا در داخل این فضا قرار گرفتم، حسی وصف ناشدنی همراه با عظمت و شکوه و تعلیق میان گذشته وحال را تجربه نمودم.

ادامه در ادامه مطلب

این معمار برجسته که به ویژه در طراحی فضاهای فرهنگی و نمایشگاهی تخصصی ویژه دارد به تازگی “موزه هنر اسلامی” در دوحه قطر را طراحی نموده است که کمتر از دو سال از بازگشایی آن می گذرد. در این بنا او عناصر معماری سنتی اسلامی را به روشی چشم نواز با معماری مدرن قرن ۲۱ تلفیق نموده است. این مجموعه که در مساحتی بیش از ۴۵۰۰۰ مترمربع ساخته شده است به نظر می رسد که سبک معماری و المانهای مورد علاقه آی. ام. پی را در شباهتی بسیار با طرح موزه لوور او بیان می نماید. حجم هرمی مانند (زیگوراتی) و پله های نمایشگر منحنی شکل در هال مرکزی مجموعه برخی از مهمترین این شباهتها هستند.

یکی از اولین اقدامات پی جهت طراحی، رد کردن محترمانه تمامی سایت های پیشنهاد شده به او برای این مجموعه بود. از نظر او این بنا باید در زمینی به تنهایی و بدون ساختمانهایی در همجوار بنا می شد. از این رو، او یک تفرجگاه لبه آبی جزیره ای مانند در دوحه را که به موازات یک جاده اصلی قرار گرفته است، برای این منظور انتخاب نمود. همچنین، او در طراحی داخلی بنا لبه های سخت معماری مدرن را با فرم های هندسی وار و منحنی شکل معماری سنتی اسلامی ترکیب نموده است.

گرچه طراحی بنا چه از نظر حجم بیرونی و چه جلوه های درونی بسیار چشم نواز می باشد اما به نظر من، شاید بیش از اندازه مصنوع و خشک بوده و فقدان عناصر طبیعی در آن مشهود می باشد. به ویژه آنکه هماهنگی با طبیعت یکی از مهمترین ویژگیهای معماری اسلامی می باشد. البته شاید در این زمینه باید به اقلیم کشور قطر و طبیعت خشک آن نیز توجه نمود.

در نهایت اینکه ساخت بناهایی اینچنین در کشورهای کوچکی همچون قطر تلنگری به مسوولان کشور ماست که این کشورها از هر وسیله برای جلب گردشگر و ایجاد هویت برای خویش استفاده می کنند و ما علی رغم قرارگیری در جایگاه دهم جهان از نظر میراث معماری و رتبه پنجم دنیا به لحاظ ویژگیهای طبیعی هنوز آنچنان که باید اقدامی درخور در این زمینه انجام نداده ایم. دعوت از معماران برجسته جهان همچون آی. ام. پی برای طراحی و ساخت بناهای شاخص فرهنگی اینچنین علاوه بر اثرگذاری بر جامعه حرفه ای، تبلیغات و جلب توجه جهانی گسترده ای را در جهت شناخت هرچه بیشتر فرهنگ غنی ایران می تواند به همراه داشته باشد. امری که متاسفانه به دلیل تنگ نظریهای موجود تاکنون محقق نشده است.

منبع:http://kashanijou.persianblog.ir

آموزش خرید از نقش نگار

جهت مشاهده آموزش سفارش محصولات سایت اینجــــــــا کلیک کنید

لینک ثابت و کوتاه مطلب : http://www.naghsh-negar.ir/?p=2298

لینک دانلود

پسورد:

منبع :

نکته بسیار مهم:جهت بحث و تبادل نظر به انجمن سایت مراجعه نمایید.

نکته1 :جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.

نکته2 :جهت آموزش استفاده از نرم افزار Winrar اینــــــــــجا کلیک کنید

نکته3 :در صورت بروز هرگونه مشکل در لینک دانلود از طریق بخش نظرات در پایین صفحه با ما در ارتباط باشید

نکته4:جهت استفاده از لینک های غیر مستقیم سایت و نحوه دانلود از Hotfile اینجـــــــــا کلیک کنید.

درباره سیروس برادران

یک نظر

  1. جالب بود…………

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا
ورود به انجمن نقش نگار مرجع معماری و عمران
 فروشگاه معماری ایرانیان