جهت مشاهده توضیحات کلیک کنید.

طبقه بندی مصالح از نظر خطر آتش سوزی طبق نظر مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش موضوع مهمی است که در طراحی و اجرای ساختمان‌ها باید در نظر گرفته شود. آتش‌سوزی می تواند باعث خسارات جانی و مالی شدید و حتی ریزش کامل ساختمان شود. در سال‌های اخیر مصالح پلیمری زیادی وارد صنعت ساختمان شده که بسیاری از آنها قابلیت اشتعال بالایی دارند و کاربرد آنها در ساختمان می تواند خطرناک باشد. بنابراین رفتار این مواد در برابر آتش باید به وسیله آزمایش‌های آتش تعیین و طبقه‌بندی شود. همچنین لازم است تا با وضع مقررات ساختمانی مناسب، از کاربرد مصالح خطرناک در ساختمان و یا در فضاهایی که به ایمنی بیشتری نیاز است (مانند فضاهای تجمعی و راه پله‌ها) جلوگیری شود.

در استاندارد ۸۲۹۹ ایران، روش ملی طبقه بندی برای خطر مصالح در برابر آتش ارائه شده است. اما این روش به چند دستگاه آزمون (از جمله دستگاه SBI) نیاز دارد که هنوز در کشور راه اندازی نشده است (این دستگاه در آزمایشگاه آتش مرکز در حال نصب و راه اندازی می باشد). با توجه به نیاز فوری جامعه به یک روش مناسب طبقه‌بندی، با تحقیقات گسترده و آزمایش تعداد زیادی نمونه‌های مصالح موجود در کشور، روش طبقه‌بندی موقت خطر مصالح در برابر آتش (بدون نیاز به دستگاه SBI) در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تهیه شده است. این طبقه‌بندی به شرح زیر است:
طبقه ۱- مواد غیر قابل سوختن طبق استاندارد ایران ۲-۷۲۷۱٫


طبقه ۲- موادی که در آزمون گرماسنج مخروطی، تحت تابش kW/cm2 ۵۰ در مدت ۱۵ دقیقه، یکی از دو شرط زیر برای آنها برآورده شود: الف- حداکثر THR (کل رهایش گرما) و PRHR (حداکثر شدت رهایش گرما) برای آنها به ترتیب J/m2 50 و kW/cm2 ۱۵۰ باشد،  یا ب- THR آنها حداکثر MJ/m2 ۸۰ و پارامتر x آنها حداکثر ۱/۰ باشد.
طبقه ۳- موادی که برای آنها در آزمون گرماسنج مخروطی تحت تابش kW/m2 ۵۰ در مدت ۱۵ دقیقه، THR حداکثر MJ/m2 ۱۰۰ و PRHR کمتر از kW/m2 ۲۵۰ باشد.
طبقه ۴- موادی که برای آنها در آزمون گرماسنج مخروطی تحت تابش kW/m2 ۵۰ در مدت ۱۵ دقیقه، THR بیش از MJ/m2 ۱۰۰ و PRHR برابر یا بیش از kW/m2 ۲۵۰ باشد.
این طبقه‌بندی با روش های مختلف علمی و نرم‌افزاری مقایسه شده و نتایج خوبی به دست داده است، بنابراین تا هنگام راه‌اندازی کامل دستگاه‌های تکمیلی و قابل اجرا شدن روش کامل طبقه‌بندی طبق استاندارد ۸۲۹۹، می‌تواند به نحو مؤثر در مقررات ملی ساختمان و سایر ضوابط، برای کنترل کیفی مواد از نظر ایمنی در برابر آتش استفاده شود.
تولیدکنندگان، مهندسین مشاور، مهندسین ناظر و سایر دست‌اندرکاران می‌توانند برای آزمون و اطلاع از رفتار مصالح مورد نظر در برابر آتش و تعیین محدودیت‌های کاربردی آنها، درخواست خود را به بخش آتش مرکز ارسال نمایند. همچنین این آزمون ها و روش طبقه‌بندی می تواند برای ارزیابی مصالح مورد استفاده در ترمینال‌ها، وسایل حمل و نقل و مترو از نظر ایمنی در برابر آتش استفاده شود.

آموزش خرید از نقش نگار

جهت مشاهده آموزش سفارش محصولات سایت اینجــــــــا کلیک کنید

لینک ثابت و کوتاه مطلب : http://www.naghsh-negar.ir/?p=6166

لینک دانلود

پسورد:

منبع : نویسنده خبر: پروانه حسینی - مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

نکته بسیار مهم:جهت بحث و تبادل نظر به انجمن سایت مراجعه نمایید.

نکته1 :جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.

نکته2 :جهت آموزش استفاده از نرم افزار Winrar اینــــــــــجا کلیک کنید

نکته3 :در صورت بروز هرگونه مشکل در لینک دانلود از طریق بخش نظرات در پایین صفحه با ما در ارتباط باشید

نکته4:جهت استفاده از لینک های غیر مستقیم سایت و نحوه دانلود از Hotfile اینجـــــــــا کلیک کنید.

درباره سیروس برادران

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا
ورود به انجمن نقش نگار مرجع معماری و عمران
 فروشگاه معماری ایرانیان